Scroll to top
Svijet masažnih bazena i sauna

Održavanje i čišćenje masažnog bazena

Ako ste sretnik koji već posjeduje vlastiti masažni bazen, nadamo se da ćete uživati ​​u njemu, opustiti se u njemu i pobjeći od svakodnevnih briga i ubrzanog ritma koji diktira moderan život.
U ovom članku pročitajte kako osigurati da vaš bazen dugo vremena besprijekorno funkcionira. Pravilnom njegom vode i pravilnim održavanjem produžujete vijek trajanja bazena, a voda je zdrava za korištenje.

Ali ako još uvijek razmišljate o kupnji, onda pogledajte koji se masažni bazeni nalaze u našoj ponudi. Sigurno ćete pronaći onaj pravi za sebe.

Kada je pravo vrijeme za čišćenje bazena?

Preporuča se temeljito čišćenje bazena svakih nekoliko mjeseci, ovisno o učestalosti korištenja. Na površinama se nakupljaju masnoće i razne bakterije koje remete ravnotežu vode i izlažu vas štetnim mikrobima. Također smanjuju učinkovitost mlaznica, čineći masažu neučinkovitom.

U slučaju da voda ispušta čudne mirise, odmah očistite bazen jer miris može biti povezan s algama i bakterijama. Bazen također temeljito očistite ako se nije koristio dulje vrijeme. Bakterije se još brže nakupljaju u stajaćoj vodi. Pomozite si u čišćenju proizvodima za čišćenje masažnog bazena koje možete pronaći u našoj ponudi.

Čišćenje mlaznica

Razlozi zašto mlaznice za masažni bazen ne rade pravilno mogu biti sljedeći:

Masnoća – ulja, kreme i sapuni za ljudsku kožu mogu začepiti mlaznice i smanjiti njihovu učinkovitost.
Kamenac – Nastaje zbog lužnatosti vode, što može biti posljedica masnoće i drugih nečistoća.
Druge nečistoće – nakupljaju se zbog lošeg rada filtra i unošenja prljavštine iz okoline.

Isključite spa prije čišćenja mlaznica. Mlaznice se lako uklanjaju iz bazena odvrtanjem u smjeru suprotnom od kazaljke na satu.

Prvi način čišćenja je pomiješati vodu s alkoholnim octom iu to uroniti mlaznice. Izvadite mlaznice nakon nekoliko sati. Ocat će ukloniti kamenac iz unutrašnjosti mlaznice. Uzmite malu četku i ručno očistite preostali kamenac koji se možda nije skinuo tijekom namakanja. Mlaznice također možete očistiti sredstvom za čišćenje toplica. Prvo očistite bazu mlaznice. Ako se mlaznica i dalje ne okreće, uronite je u sredstvo za čišćenje namijenjeno uklanjanju kamenca. Zatim dobro isperite mlaznicu vodom. Umetnite i zavrnite mlaznicu natrag u spa.

Čišćenje filtera masažnog bazena

Očistite filtar češće, jer je učinkovito filtriranje i dosljedno čišćenje ključ besprijekorne vode. Dobro isperite filtar barem jednom svaka dva tjedna.

Također, prije čišćenja filtera isključite bazen i isključite ga iz struje. Nikada nemojte uključivati ​​bazen bez filtera, jer to može dovesti do začepljenja cijevi i onečišćenja vode. Sustavi filtracije masažnih bazena su različiti, ali se principi čišćenja ne razlikuju puno. U osnovi, sustav filtriranja sastoji se od tri komponente:

Poklopac filtera ili zaštitna mrežica filtera,
Filtarska košara ili filterska mrežica i
Uložni filtri.

Provjerite točan sastav sustava za filtriranje u priručniku ili uputama proizvođača. Rastavite komponente, tj. uklonite poklopac i izvucite košaru ili mrežicu s filtrom. Očistite sve dijelove tekućom vodom. Filter očistite i isperite jakim mlazom vode. Također, prije namakanja u sredstvo za čišćenje, prvo ga dobro isperite vodom. Posuda u koju potapate filtar mora biti dovoljno duboka da filtar potpuno potopite. Pustite da se upije prema uputama proizvođača sredstva za čišćenje, zatim isperite vodom. Ako je filter jako zaprljan, promijenio je boju ili je oštećen, bacite ga i zamijenite novim. Ponovno sastavite sve dijelove na svoje mjesto.

Čišćenje stranica masažnog bazena

Kako bi vaš masažni bazen bio prava oaza mira, ne samo na izgled, već i na osjećaj, povremeno operite vanjske stranice masažnog bazena.

Očistite stranice neabrazivnim sredstvima ili sapunicom i mekom spužvom. Stranice masažnog bazena mogu se oštetiti korištenjem grubih sredstava za čišćenje i alata, a takva oštećenja nisu pokrivena jamstvom.

Čišćenje podloga na masažnom bazenu

Udobnost korištenja vašeg masažnog bazena osigurana je i dodatkom jastuka na uzglavlju, gdje odmarate glavu i mislima bježite od stvarnosti.

Slijedite ove savjete za održavanje i čišćenje vaših jastučića:

Prije prve uporabe bazena prvo ga napunite i prilagodite kemijski sastav vode. Pričekajte dobar sat da se uklone sve pare dezinficijensa. Tek tada umetnite jastučiće na njihova mjesta.
Također preporučujemo da ih uklonite prije svake dezinfekcije.
Održavajte razinu vode ispod jastučića kako biste smanjili učinak sredstava za dezinfekciju. To će im produljiti vijek trajanja.
Kad uklanjate jastučiće, nikad ih ne povlačite okomito od spa jer ih to može oštetiti.
Također, čistite jastučiće blagim proizvodima i priborom kako biste spriječili oštećenje.
Redovito provjeravajte da PVC obloga jastučića nije oštećena. Svaka pukotina može uzrokovati prodiranje vode u pjenu, gdje se počinju nakupljati bakterije.
Ako masažni bazen nećete koristiti dulje vrijeme, predlažemo da jastučiće pospremite na čisto i suho mjesto te provjerite jesu li potpuno suhi prije nego što ih odložite.

Za bezbrižno namakanje pročitajte naš članak o održavanju vode u spa bazenu.